سنگ ماه / اوپال

اوپال (OPAL) را در مشرق زمین سمبل وفاداری و امید می شناسند و استفاده از آن به فرد حالتی از تقدس می دهد. عرب ها اعتقاد دارند این سنگ از بهشت روی زمین افتاده ؛ و ظاهراً حالت نورانی آن باعث به وجود آمدن این باور شده است.

یونانی ها معتقدند اوپال باعث دوراندیشی می شود و از امراض جلوگیری می کند؛ و شکسپیر آن را ملکه گوهرها می داند. اما غربی ها اوپال را بدشگون می دانستند چون والتراسکات WALTER SCOTT نویسنده نامدار اسکاتلندی (1832-1771) به طور غیرعمد در یکی از داستان هایش اوپال را سنگی منفی و بدیمن معرفی کرده؛ درست برعکس شرقی ها که هرچه صفات و درجات نیکوست برای این سنگ زیبا در نظر دارند.

واژه «اوپال » از کلمه هندی به معنای «سنگ» مشتق شده و در فرهنگ سانسکریت به معنای «سنگ قیمتی» است.

اوپال به طلسم خوشبختی معروف است و به خاطر هفت رنگ بودن آن اکثر هنرمندان به خصوص نقاشان، موسیقی دان ها و هنرپیشگان از آن استفاده می کنند. این سنگ تأثیر مثبتی در روح و روان دارد، زیرا همان طور که ذکر شد به سنگ امید و خوشبختی معروف است و همراه داشتن آن در انسان ایجاد شادی می کند و مانع نگرانی، افسردگی ، سستی و رخوت می شود.

سنگ اوپال را برای تسکین دردهای روده و ورم معده، به جریان انداختن خون و افزایش گلبول های قرمز به کار می برند. نگاه کردن به این سنگ زیبا، چشم ها را به روی زندگی باز می کند و باعث ایجاد شعف و امید، و تقویت صفات نیکو خواهد شد.

اوپال از جمله سنگ های قیمتی و دارای طیف وسیعی از رنگ هاست. این سنگ تلألو و بازی نور دارد. نوع زرد و قرمز آتشی آن جزو گرانبهاترین هاست. دیگر رنگ های اوپال سفید، خاکستری، نارنجی، آبی، سبز، خاکستری سیر و سیاه مایل به خاکستری و یا ترکیبی از این رنگ هاست.

سنگ اوپال در برابر فشار و ضربه حساس است. همچنین اسیدها و محلول های قلیایی و حتی عطر و لوازم آرایشی به آن آسیب می رساند. به علت شکنندگی و آسیب پذیری، لازم است هنگام سوار کردن آن روی پایه انگشتری یا دیگر جواهرات، دقت فراوان صورت گیرد. فرمول شیمیایی اوپال NH2OSIO2 است.

توصیه می شود برای نگهداری و جلوگیری از آسیب دیدن اوپال، آن را کنار دیگر سنگ ها قرار ندهید و نیز مرتب در آب سرد بدون مواد، شست وشو دهید تا آب موجود در آن تبخیر نشود و درخشش رنگی خود را از دست ندهد.

از انواع اوپال می توان به اوپال آتشین (FIRE OPAL) ، اوپال معمولی (COMMON OPAL) و اوپال آبی مکزیکی (MEXICAN WATER OPAL) اشاره کرد.

معادن اصلی این سنگ در نیو ساوث ویلز (NEW SOUTH WALES ، ایالتی در جنوب شرقی استرالیا) و کوه های سفید در جنوب استرالیاست. عمده اوپال استخراجی در دنیا امروزه از این مناطق است.

ذخایر دیگر اوپال در کشورهای برزیل، گواتمالا، هندوراس، ایالات متحد آمریکا و ژاپن وجود دارد. تا پیش از قرن اخیر، بهترین معادن اوپال در کشور چک واسلواکی بوده است. اوپال از جمله جواهرات زیبایی است که داشتن آن نشانهِ سلیقه و درک خاص از سنگ های قیمتی است؛ زیرا دارنده آن باید حتماً به خواص و اهمیت این سنگ پی برده باشد